512-385-875

Blog

Podstawowe parametry pracy instalacji wentylacyjnych

sty 19, 2022

Wentylacja to bez wątpienia jedna z najważniejszych instalacji, jakie występują w budynkach zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Dlaczego? Otóż, dobrze wykonana i prawidłowo działająca wentylacja stwarza nie tylko optymalne czy wręcz komfortowe warunki dla ludzi, roślin i zwierząt, ale również pozwala na prawidłową pracę wszelkiego typu urządzeń zarówno elektrycznych, jak i elektronicznych. Przy tym wszystkim wentylacja sprzyja także zachowaniu właściwej wilgotności w miejscach zamkniętych, co chroni przed rozwojem szkodliwych dla organizmu człowieka różnych drobnoustrojów, a także grzybów. Jednak wykonanie dobrej wentylacji wcale nie jest takie łatwe. Właśnie dlatego dzisiaj postanowiliśmy zająć się tematem podstawowych parametrów pracy instalacji wentylacyjnych.

Ogólna rola wentylacji

Warto jednak zacząć od ustalenia tego, jaką właściwie rolę odgrywa wentylacja. Ogólnie bowiem o wentylacji mówimy w kontekście wymiany powietrza. Najprostszym rodzajem wentylacji jest tak zwany przeciąg, czyli silny prąd powietrza przepływający przez jakieś pomieszczenie, zazwyczaj otwarte na przestrzał. Jednak z wiadomych względów, mówiąc o budownictwie, mamy na myśli coś zupełnie innego. Chodzi o cały system wentylacyjny którego zadaniem jest dostarczenie do wnętrza budynku czy pomieszczenia świeżego powietrza, przy jednoczesnym równomiernym odpływie powietrza zanieczyszczonego i wilgotnego. Kiedyś w tym celu stosowano głównie kominy wentylacyjne, które zresztą nadal występują w wielu budynkach. Jednakże branża wentylacyjna nie stoi w miejscu, a wręcz rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie instalacje wentylacyjne to naprawdę zaawansowane systemy posiadające swoją centralę i często łączone z rekuperacją, dzięki czemu możemy się cieszyć świeżym powietrzem cały rok, a nawet wykorzystywać wentylację do uzyskania znacznych oszczędności podczas ogrzewania budynku.

Parametry pracy instalacji wentylacyjnych

Wiemy już, że instalacja wentylacyjna jest naprawdę ważna, i to bez względu na to, jakiego budynku dotyczy. Na co jednak przede wszystkim zwracać uwagę wybierając konkretny system wentylacyjny? Oczywiście parametrów takiego systemu może być sporo, a przy tym dużo będzie zależało od tego, na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujemy. Mamy bowiem do wyboru trzy główne rodzaje wentylacji, czyli wentylację grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Warto jednak przyjrzeć się głównym parametrom najpopularniejszej aktualnie wentylacji mechanicznej. W jej kontekście szczególnie powinniśmy brać pod uwagę trzy czynniki, czyli wydajność, sprawność oraz zużycie energii.

N

Wydajność

Ten parametr to mówiąc o wentylacji mechanicznej bardzo istotna sprawa. Określa on, ile powietrza “daje” nam nasza wentylacja. Jednak tego parametru nie można rozpatrywać w oderwaniu od ciśnienia. Wynika to z faktu, że kiedy rośnie wymagany spręż, to automatycznie spada wydajność wentylatorów. Dlatego montując wentylację, należy zwrócić uwagę na zależność pomiędzy wydajnością (m³/h) a sprężem dyspozycyjnym (Pa). W tym temacie najlepiej zdać się na profesjonalną firmę, która dokładnie wytłumaczy zależności występujące w tego typu wentylacji.
N

Sprawność

Ten parametr najczęściej dotyczy instalacji wentylacyjnych z rekuperacją. Sprawność określa nam i informuje, jaka część ciepła z powietrza, które jest usuwane z domu, zostaje ponownie wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego do środka pomieszczenia. Tutaj za przykład niech posłuży nam określenie sprawności na poziomie 85%. Oznacza to, że instalacja wykorzystała 85% ciepła, natomiast jego 15% zostało stracone. Sprawność może być także określana w kontekście wymiennika ciepła, centrali wentylacyjnej albo właśnie odzysku ciepła w całej instalacji.
N

Zużycie energii

To parametr, który szczególnie interesuje inwestorów. W końcu określa on potencjalne koszty wynikające z działania instalacji wentylacyjnej. Tutaj warto podkreślić, że zużycie energii zależy przede wszystkim od użytych w całym systemie wentylatorów. Bowiem to właśnie one zużywają prąd i od nich zależą w dużej mierze koszty działania całej instalacji. Właśnie dlatego warto sprawdzić parametry tych elementów, czyli ile zużywają energii przy pracy z pełną mocą i jakie mamy opcje ich regulacji.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl