512-385-875

Blog

System wentylacji nawiewno-wywiewnej. Charakterystyka

sty 19, 2022

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że największe straty ciepła w okresie zimowym wynikają z nieprawidłowej wentylacji. Z tego względu w budynkach, zwłaszcza o dużej powierzchni, stosuje się coraz częściej systemy nawiewno-wywiewne z możliwością rekuperacji. Na czym polega ich działania oraz jakie korzyści niesie ich montaż?

Jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna?

Istota działania wentylacji nawiewno-wywiewnej opiera się nie tylko na usuwaniu powietrza spoza danego budynku, ale równocześnie na dostarczaniu świeżego do wewnątrz. Powinno ono początkowo napływać do najmniej zanieczyszczonych pomieszczeń np. sypialni, a następnie do pomieszczeń, gdzie wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci (zwłaszcza kuchni i łazienki). Wentylacja nawiewno-powietrza bardzo często wykorzystywana jest w obiektach o dużej powierzchni – np. halach sportowych i towarowych, kinach, teatrach, lokalach gastronomicznych.

Tego rodzaju systemy znajdują bardzo często zastosowanie w sytuacji, gdy konieczne jest znalezienie kompromisu pomiędzy odpowiednim oszczędzaniem energii a wentylacją. Wówczas jednak konieczny jest wybór instalacji z centralą wentylacyjną, a więc rekuperatorem. Jego głównym elementem jest wymiennik ciepła, odzyskujący energię z ogrzanego powietrza, które zostało usunięte poza budynek. Dodatkowo, instalacja musi być wyposażona w filtry, sieć kanałów oraz kratki nawiewne i wyciągowe, a także grzałki.

Zalety wykorzystania instalacji nawiewno-wywiewnej

Systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej sprawdzają się doskonale zarówno w lokalach użytkowych, jak i prywatnych domach. Przede wszystkim wpływają na zwiększenie komfortu osób przebywających wewnątrz, za sprawą właściwego przepływu świeżego powietrza. Instalacje z rekuperatorem prowadzą do dużej oszczędności energii, a tym samym ochrony środowiska naturalnego.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl