Blog
System wentylacji nawiewno-wywiewnej. Charakterystyka
Jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna?
Istota działania wentylacji nawiewno-wywiewnej opiera się nie tylko na usuwaniu powietrza spoza danego budynku, ale równocześnie na dostarczaniu świeżego do wewnątrz. Powinno ono początkowo napływać do najmniej zanieczyszczonych pomieszczeń np. sypialni, a następnie do pomieszczeń, gdzie wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci (zwłaszcza kuchni i łazienki). Wentylacja nawiewno-powietrza bardzo często wykorzystywana jest w obiektach o dużej powierzchni – np. halach sportowych i towarowych, kinach, teatrach, lokalach gastronomicznych.
Tego rodzaju systemy znajdują bardzo często zastosowanie w sytuacji, gdy konieczne jest znalezienie kompromisu pomiędzy odpowiednim oszczędzaniem energii a wentylacją. Wówczas jednak konieczny jest wybór instalacji z centralą wentylacyjną, a więc rekuperatorem. Jego głównym elementem jest wymiennik ciepła, odzyskujący energię z ogrzanego powietrza, które zostało usunięte poza budynek. Dodatkowo, instalacja musi być wyposażona w filtry, sieć kanałów oraz kratki nawiewne i wyciągowe, a także grzałki.
Zalety wykorzystania instalacji nawiewno-wywiewnej
Systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej sprawdzają się doskonale zarówno w lokalach użytkowych, jak i prywatnych domach. Przede wszystkim wpływają na zwiększenie komfortu osób przebywających wewnątrz, za sprawą właściwego przepływu świeżego powietrza. Instalacje z rekuperatorem prowadzą do dużej oszczędności energii, a tym samym ochrony środowiska naturalnego.
kontakt
Mariusz Wiaderkiewicz
Handlowiec
512-385-875
biuro@climag.pl
Mariusz Kozioł
Handlowiec
607-277-207
m.koziol@climag.pl
Mariusz Rusjan
Handlowiec
791-174-969