Climag Bydgoszcz
– Wentylatory z rekuperacją dla domów
Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem powietrza: energooszczędna metoda na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usuwania zużytego – wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i przykrymi zapachami). Rekuperacja znajdująca się w systemie wentylacyjnym zapewnia odzysk energii cieplnej z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wygenerowane ciepło przetwarzane jest ponownie.
Świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz poprzez otwór znajdujący się w budynku, skąd następnie przemieszczane jest wymiennikiem ciepła rekuperatora, gdzie zostaje ogrzane w jego kanałach. Następnie nawiewane jest do wnętrza pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia czy gabinet.
Tak sama ilość ciepłego, wilgotnego i zużytego powietrza eksploatowana jest z łazienek oraz kuchni. Wykorzystane powietrze oddaje swoją energię (zimą – ciepło, latem – chłód) świeżemu powietrzu transportowanemu z zewnątrz bez możliwości wymieszania się z nim.
Centrala rekuperacyjna działa dyskretnie i z minimalnym zużyciem energii.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja działa na dość prostych zasadach – urządzenie wentylacji ma wbudowane 4 króćce służące do podłączenia kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu system zapewnia płynny przepływ powietrza i optymalną wydajność. Do urządzenia podłączone są:
- Czerpnia, czyli kanał, przez który do rekuperacji doprowadzane jest świeża powietrze z zewnątrz,
- Wyrzutnia – kanał, przez który odprowadzane jest powietrze na zewnątrz budynku z rekuperatora,
- Nawiew do pomieszczeń, przez który ciepłe i czyste powietrze jest wyprowadzane z rekuperatora do wnętrz pomieszczeń,
- Wyciąg z pomieszczeń – kanał, przez który „zużyte” powietrze z wysoką zawartością dwutlenku węgla oraz niskim stężeniem tlenu jest odprowadzane na zewnątrz z pomieszczeń do rekuperatora.
W tych czterech kanałach krąży powietrze, ale każdy z nich można rozgałęzić na mniejsze kanały. W rekuperacji wyróżnia się dwa strumienie powietrza: nawiewne oraz wywiewne. Czerpnia odpowiada za zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz budynku i kierowanie go na wymiennik ciepła w rekuperatorze. Wyciąg z pomieszczeń zasysa z kolei nieświeże, ciepła masy powietrza i kieruje je na wymiennik ciepła. W tym samym czasie przez wyrzutnię zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz obiektu. W efekcie pomieszczenie cały czas jest wypełnione świeżym powietrzem.
Jakie zalety mają rekuperatory?
Rekuperatory poza oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie i korzystnym wpływem na zdrowie, mają jeszcze wiele innych zalet. Do najuważniejszych można zaliczyć przede wszystkim:
- Regularne usuwanie wilgoci, dzięki czemu nie osadza się ona na oknach,
- Mniej kurzu w pomieszczeniach,
- Szybka redukcja nieprzyjemnych zapachów,
- Czyste, wolne od roztoczy powietrze w pomieszczeniach,
- Automatyczna możliwość kontroli ilości powietrza
Z chęcią przedstawimy pełen zakres możliwości rekuperacji w Climag. Zapraszamy do kontaktu.
masz pytania? napisz do nas!
Dlaczego warto nam zaufać?
kilkunastoletnie doświadczenie