Montaż domowej klimatyzacji krok po kroku

blog firmy Climag

Klimatyzacja w domu to same korzyści dla domowników. Takie urządzenie przyniesie ulgę w upalne lato, dogrzeje pomieszczenia w zimie, a dodatkowo obniży wilgotność powietrza oraz oczyści je z zanieczyszczeń, co zapewni mieszkańcom komfortowe warunki. Niezwykle istotny dla prawidłowego działania całego układu jest sam montaż klimatyzatora. Jak zrobić to szybko i starannie? Podpowiadamy jak zamontować popularny dwuczęściowy klimatyzator typu split.

Co to jest klimatyzator typu split?

Taki klimatyzator składa się z dwóch oddzielnych elementów – jednostki wewnętrznej (parownik) i jednostki zewnętrznej (skraplacz). Jest zasilany prądem elektrycznym. Klimatyzatory typu split są najczęściej wybieranymi klimatyzatorami na rynku, nadają się do domów, mieszkań i lokali usługowych. Pracują cicho i wydajnie. Urządzenie tego typu obsługuje tylko jedno pomieszczenie, a jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną przy pomocy dwóch przewodów wypełnionych czynnikiem chłodniczym (powinny być one jak najkrótsze – około 6 m).

Montaż krok po kroku

Najlepiej jest powierzyć montaż klimatyzacji przeszkolonym fachowcom, ponieważ tylko oni mogą napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym i wykonać próbę szczelności układu.

1. Przygotowanie do mocowania klimatyzatora
Potrzebna będzie miarka, poziomica i ołówek, za pomocą których ustalimy dokładnie miejsce zamocowania jednostki wewnętrznej.

2. Zrobienie otworu na przewody
Wymagany jest niewielki otwór na przewody, które łączą jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Przez ten otwór przeprowadzone zostaną przewody elektryczne i rury.

3. Ustawienie jednostki zewnętrznej
Najlepsze jest do tego miejsce, które znajduje się możliwie najbliżej jednostki wewnętrznej i jest zacienione.

4. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Obie części klimatyzatora łączymy rurami oraz przewodami elektrycznymi. Musi być to wykonane starannie i zgodnie z instrukcją klimatyzatora, aby działał sprawnie i bezpiecznie.

5. Odpowietrzenie instalacji freonowej
Wykonaną instalację freonową należy odpowietrzyć, usunąć z niej wilgoć i potem napełnić ją czynnikiem chłodniczym. To właśnie moment, kiedy niezbędny jest fachowiec dysponujący specjalistycznym sprzętem i uprawnieniami.

6. Usuwanie skroplin
Na powierzchni parownika w jednostce wewnętrznej skrapla się para wodna. Do usuwania tych skroplin niezbędny jest plastikowy przewód – najlepiej jest wyprowadzić go przez ścianę zewnętrzną razem z instalacją freonową. Z jego wylotu będzie kapać woda, dlatego znajdźmy dla niego odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie to nam przeszkadzać.

 

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności