montaż klimatyzacji domowej

Montaż domowej klimatyzacji krok po kroku

Klimatyzacja w domu to same korzyści dla domowników. Takie urządzenie przyniesie ulgę w upalne lato, dogrzeje pomieszczenia w zimie, a dodatkowo obniży wilgotność powietrza oraz oczyści je z zanieczyszczeń, co zapewni mieszkańcom komfortowe warunki. Niezwykle istotny dla prawidłowego działania całego układu jest sam montaż klimatyzatora. Jak zrobić to szybko i starannie? Podpowiadamy jak zamontować popularny dwuczęściowy klimatyzator typu split.

Co to jest klimatyzator typu split?

Taki klimatyzator składa się z dwóch oddzielnych elementów – jednostki wewnętrznej (parownik) i jednostki zewnętrznej (skraplacz). Jest zasilany prądem elektrycznym. Klimatyzatory typu split są najczęściej wybieranymi klimatyzatorami na rynku, nadają się do domów, mieszkań i lokali usługowych. Pracują cicho i wydajnie. Urządzenie tego typu obsługuje tylko jedno pomieszczenie, a jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną przy pomocy dwóch przewodów wypełnionych czynnikiem chłodniczym (powinny być one jak najkrótsze – około 6 m).

Montaż krok po kroku

Najlepiej jest powierzyć montaż klimatyzacji przeszkolonym fachowcom, ponieważ tylko oni mogą napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym i wykonać próbę szczelności układu.

1. Przygotowanie do mocowania klimatyzatora
Potrzebna będzie miarka, poziomica i ołówek, za pomocą których ustalimy dokładnie miejsce zamocowania jednostki wewnętrznej.

2. Zrobienie otworu na przewody
Wymagany jest niewielki otwór na przewody, które łączą jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Przez ten otwór przeprowadzone zostaną przewody elektryczne i rury.

3. Ustawienie jednostki zewnętrznej
Najlepsze jest do tego miejsce, które znajduje się możliwie najbliżej jednostki wewnętrznej i jest zacienione.

4. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Obie części klimatyzatora łączymy rurami oraz przewodami elektrycznymi. Musi być to wykonane starannie i zgodnie z instrukcją klimatyzatora, aby działał sprawnie i bezpiecznie.

5. Odpowietrzenie instalacji freonowej
Wykonaną instalację freonową należy odpowietrzyć, usunąć z niej wilgoć i potem napełnić ją czynnikiem chłodniczym. To właśnie moment, kiedy niezbędny jest fachowiec dysponujący specjalistycznym sprzętem i uprawnieniami.

6. Usuwanie skroplin
Na powierzchni parownika w jednostce wewnętrznej skrapla się para wodna. Do usuwania tych skroplin niezbędny jest plastikowy przewód – najlepiej jest wyprowadzić go przez ścianę zewnętrzną razem z instalacją freonową. Z jego wylotu będzie kapać woda, dlatego znajdźmy dla niego odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie to nam przeszkadzać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *