512-385-875

Blog

Komory chłodnicze. Gdzie znajdują zastosowanie?

gru 10, 2021

Klimatyzacja w nowobudowanych domach powoli staje się standardem. Cały czas jednak wokół jej działania krąży wiele mitów. Część osób upiera się, że korzystanie z klimatyzacji jest bardzo niezdrowe dla organizmu, a cała instalacja jest siedliskiem bakterii i grzybów. Skąd biorą się te legendy i jaka jest prawda?

Oczyszczanie powietrza

Klimatyzator podczas pracy generuje wilgoć. Jak wiadomo, wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Dlatego też wiele osób uważa, że wydostają się one przez nawiew i trafiają prosto do płuc domowników. To jednak nie prawda. Klimatyzator wyposażony jest w szereg filtrów, które dokładnie oczyszczają powietrze. Eliminują z niego nie tylko drobnoustroje: najnowsze klimatyzatory oczyszczają też powietrze ze spalin i smogu. Dodatkowo klimatyzatory osuszają powietrze, przez co grzyby i bakterie mają gorsze warunki do rozwoju w całym domu. Klimatyzacja do domu jest szczególnie polecana alergikom i astmatykom. Jeśli chodzi o tych pierwszych, filtry zatrzymują też pyłki roślin, które powodują uciążliwe objawy alergii. Aby klimatyzacja spełniała jednak swoją rolę, jej właściciel musi pamiętać o jej regularnym serwisowaniu i wymianie filtrów. W przeciwnym razie to, co na nich osiada, faktycznie trafi do wnętrza.

Chłodzenie powietrza

Drugim zarzutem wobec klimatyzacji jest to, że rzekomo jest ona przyczyną przeziębień. Tak zdarza się tylko wtedy, gdy ktoś korzysta z niej bez umiaru. Nie wolno doprowadzić do tego, by różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz domu była większa niż 6 stopni. Gdy wchodzimy, lub wychodzimy z domu w takim przypadku nasz organizm odczuwa szok i spada nam odporność. Drugą sprawą jest ustawianie nawiewu. Klimatyzacja z założenia powinna chłodzić powietrze w całym domu, nawiew powinien więc być ustawiony na ścianę albo sufit. Niedopuszczalne jest ustawianie go prosto na człowieka. Zimne powietrze działa wtedy tak jak zimny wiatr: wyziębia gardło i zatoki, przez co prowadzi do przeziębienia. Umiejętne korzystanie z klimatyzacji ma zbawienny wpływ na zdrowie, a nawet życie. Zapobiega zasłabnięciom, zwłaszcza w gorące dni, gwarantuje efektywny sen, a także pomaga zapobiegać tzw. śmierci łóżeczkowej niemowlaków podczas upałów.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl