Komory chłodnicze. Gdzie znajdują zastosowanie?

blog firmy Climag

Świeże, smaczne, zachowujące wartości odżywcze produkty, przechowywane przez długi czas? To możliwe, dzięki komorom chłodniczym. Spotkamy się z nimi w sklepach spożywczych, mięsnych oraz w cukierniach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Skąd tylu chłodu?

Komory chłodnicze są urządzeniami nieskomplikowanymi konstrukcyjnie.

Ich kubatura powinna wynosić od 3 do 150 metrów sześciennych, natomiast temperatura oscylować pomiędzy -25 do +15 stopni Celsjusza.

Chłód pochodzi z instalacji chłodniczych, odpowiadających za wytwarzanie właściwej temperatury.

W parowniku znajduje się  czynnik chłodzący, który przejmuje energię cieplną od znajdujących się w komorze produktach. Następnie trafia on do sprężarki, dodatkowo podnoszącą jego temperaturę.

Kolejny etap to wytworzenie się pary. Czynnik chłodzący trafia do skraplacza, gdzie emituje ciepło, w wyniku czego schładza się, a następnie skrapla.

Koniec cyklu to trafienie czynnika do elementu dławiącego, obniżającego jego ciśnienie i tym samym temperaturę. Cykl powtarza się, dzięki temu, że schłodzony czynnik trafia z powrotem do parownika, gdzie jest on w stanie ponownie przejąć ciepło od produktów z komory.

Zastosowanie

Komory chłodnicze mają zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie zabezpieczają produkty przed utratą masy w wyniku parowania wody. Dzięki nim nie dochodzi do rozwoju bakterii gnilnych, które odpowiadają za psucie się żywności.

Dlatego znajdziemy je w sklepach spożywczych, cukierniach, sklepach mięsnych oraz z wyrobami garmażeryjnymi. Przeznaczone są zarówno do przechowywania gotowych produktów spożywczych, jak i półproduktów, takich jak owoców, warzyw, mięs lub ryb.

Warto także zaznaczyć, że współczesne komory chłodnicze to meble spożywcze niezwykle estetyczne, o ergonomicznych, ciekawych kształtach i rozmaitych kolorach. Z łatwością zatem dopasujemy je do charakteru wnętrza oraz jego kolorystki.

Warto wyposażyć w nie nasz sklep spożywczy; zyskamy pewność, że oferowany przez nas asortyment zawsze będzie świeży i nadający się do spożycia.

Istnieją także komory chłodnicze przeznaczone do przechowywania kwiatów. Przedłużają ich żywotność oraz ograniczają koszty i straty niesprzedanych kwiatów. Ich wnętrze wykonane są z blach nierdzewnych kwasoodpornych.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności