512-385-875

Blog

Jak zaplanować rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych?

sty 19, 2022

Sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych zależy przede wszystkim od tego, czy wentylacja ma obsługiwać pomieszczenia na pierwszej kondygnacji budynku, czy te na parterze. Sprawdź w naszym wpisie, jak zaplanować rozmieszczenie kanałów, służących do wentylacji pomieszczeń.

Jak zaplanować rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych dla pomieszczeń pod dachem?

W domach piętrowych centralę wentylacyjną umieszcza się na poddaszu lub na strychu, natomiast przewody wentylacyjne prowadzi się w poziomie jętek. Przewody nawiewne następnie doprowadza się do sypialni, a wywiewne do łazienki. Kanały wentylacyjne w poziomie jętek mogą być zarówno blaszane, jak i plastikowe. Anemostaty umieszcza się z kolei w dowolnym miejscu na suficie. W naszej ofercie znajdą Państwo profesjonalne systemy wentylacji do domów oraz do mieszkań. Proponujemy także ich montaż oraz serwis.

Jak zaplanować rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych dla pomieszczeń na parterze?

Jeśli natomiast wentylowane mają być pomieszczenia, zlokalizowane na parterze, wówczas przewody wentylacyjne można rozprowadzić na dwa sposoby:

  • po skosie dachu i po ścianach parteru,
  • po ścianach i w podłodze poddasza.

Pierwszy sposób zakłada doprowadzenie przewodów z poddasza do pomieszczeń na parterze po wewnętrznej stronie dachu, przy ścianach kolankowych, szczytowych oraz działowych pomieszczeń na poddaszu. Blaszane przewody następnie izoluje się wełną mineralną i zabudowuje płytami gipsowo kartonowymi. Anemostaty umieszcza się w narożach pomieszczeń lub bezpośrednio przy ścianach zewnętrznych. Z kolei przewody, zlokalizowane w ścianach i w podłodze poddasza muszą być dość cienkie i o mniejszej średnicy, aby nie zwiększać grubości podłogi. Prowadzi się je po dwa lub trzy, a następnie umieszcza w izolacji akustycznej. Taka izolacja wyprodukowana jest z elastycznego styropianu. Na końcu przewody należy przykryć wylewką betonową. Anemostaty w tym przypadku umieszcza się w dowolnym miejscu na suficie, jak najdalej od drzwi wejściowych.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl