Blog
Jak zadbać o odpowiednie chłodzenie kwiatów w kwiaciarni?
Potrzeba chłodzenia kwiatów
Kwiaty szybko tracą wodę, dlatego po ścięciu należy je trzymać w chłodni, gdzie panuje temperatura od 0 do 10oC. Po sortowaniu, czyszczeniu i przycinaniu pędów także trzeba je ochładzać przez maksymalnie 24 godziny. W ten sposób zapewnia się im warunki do przechowywania na kolejny 7 dni. Przez ten czas mogą być transportowane w samochodowych chłodniach. Ostatnim etapem przed sprzedażą jest przechowywanie ich w kwiaciarniach, co również wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. W tym celu stosuje się komory chłodnicze, które utrzymują temperaturę do 10oC, a do tego przyczyniają się do lepszego zaprezentowania roślin. Są to zamknięte przestrzenie o dużej izolacyjności cieplnej i paroszczelności. Wnętrza komór wykonuje się z blach nierdzewnych kwasoodpornych, które przez wiele lat pozostają w dobrym stanie.
Dłuższa żywotność i efektywniejsza ekspozycja
Temperatura panująca w komorach chłodniczych pozwala na długotrwałe przechowywanie bukietów, ciętych kwiatów oraz całych roślin. Hamuje ona rozwój pąków, minimalizuje oddychanie, zmniejsza straty wody, ogranicza działanie patogenów, a także zmniejsza intensywność biosyntezy etylenu i wrażliwość na ten gaz. Z jednej strony zapobiega to szybkiemu rozwinięciu kwiatów i przedłuża ich żywotność, a z drugiej ogranicza straty, jakie powstają przez zwiędnięcie roślin przed ich sprzedażą. Kwiaty zachowują świeżość w niskich temperaturach i w zależności od gatunku mogą przetrwać nawet do 3 tygodni przy odpowiednim chłodzeniu. W urządzeniu musi także istnieć odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Urządzenia do małych kwiaciarni i dużych hurtowni
Komory chłodnicze to również inwestycja w reklamę. Rośliny wyglądają znacznie lepiej niż wtedy, gdy znajdują się w zwykłych wiaderkach lub roboczych pojemnikach. Ich odpowiednie zaprezentowanie podświadomie działa na klientów, którzy widzą produkty zdrowe, czyste i tętniące kolorami. Kwiaty, które są odpowiednie do długotrwałego przechowywania, to np. goździki, chryzantemy, tulipany i piwonie. Tnie się je we wczesnym etapie fazy pąka, czyli wcześniej niż rośliny w normalnych warunkach. W wybranych urządzeniach można także przechowywać sadzonki, rozsady roślin rabatowych, rośliny cebulowe i kwiaty doniczkowe. Komory chłodnicze znajdują zastosowanie w kwiaciarniach, lecz korzystają z nich również gospodarstwa ogrodnicze oraz firmy zajmujące się dostarczaniem roślin do punktów detalicznych.
kontakt
Mariusz Wiaderkiewicz
Handlowiec
512-385-875
biuro@climag.pl
Mariusz Kozioł
Handlowiec
607-277-207
m.koziol@climag.pl
Mariusz Rusjan
Handlowiec
791-174-969