512-385-875

Blog

Opłacalność rekuperacji. Rachunek ekonomiczny

sty 19, 2022

System rekuperacji powietrza w mieszkaniu oznacza nie tylko poważne oszczędności w budżecie, lecz również przyczynia się do poprawy stanu zdrowia domowników, poprzez stabilizację temperatury powietrza. Co więcej, rekuperacja oczyszcza powietrze z grzybów i pleśni oraz jest przyjazna dla środowiska – pozwala odzyskać energię gazów wylotowych, a następnie ponownie ją wykorzystać. Centralnym punktem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest bowiem rekuperator. Dzięki wymiennikowi odbiera on ciepło z usuwanego powietrza, a następnie przekazuje go do powietrza napływającego z zewnątrz, odzyskując tym samym od 50 do 90% energii, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty za energię. W naszym wpisie wyjaśniamy, jak działa system rekuperacji powietrza i jakie są jego zalety.

Jak działa rekuperacja?

Oferowany przez nas system rekuperacji, czyli inaczej odzysku powietrza, jest połączony z systemem wentylacji mechanicznej, składającym się ze skrzynek rozprężnych oraz rozdzielczych. Montaż poszczególnych skrzynek przeprowadza się na podstawie układu kanałów w budynku. Po ich zamontowaniu, w miejscu łatwo dostępnym i gwarantującym akustyczny komfort instaluje się rekuperator. Zasada działania całego systemu jest bardzo prosta: świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz, otworem znajdującym się w budynku. Następnie jest ono przemieszczane wymiennikiem ciepła rekuperatora, w którego kanałach zostaje ogrzane. Ciepłe powietrze nawiewane jest do wnętrza pomieszczeń. Taka sama ilość ciepłego, wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza pobierana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię powietrzu świeżemu, transportowanemu z zewnątrz nie mieszając się z nim. Oferowane przez nas centrale rekuperacyjne działają w trybie cichym i z minimalnym zużyciem energii.

Jakie są zalety rekuperacji?

Finansowe oszczędności to nie jedyne zalety systemów rekuperacji. Nie tylko bowiem zmniejszają one zużycie energii, lecz również oczyszczają powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla, wilgoć oraz grzyby, i stabilizują temperaturę w pomieszczeniach. Są polecane osobom, cierpiącym na alergię, usuwają bowiem z powietrza kurz oraz roztocza. Dzięki rekuperatorom pozbędziesz się także z otoczenia nieprzyjemnych zapachów. System działa wydajnie zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych oknach, w każdych warunkach atmosferycznych oraz zużywa niewielką ilość energii elektrycznej. Rekuperatory działają automatycznie i nie wymagają częstej konserwacji. Ich kolejną zaletą jest niwelowanie poziomu wilgoci w pomieszczeniach.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą rekuperatorów oraz systemów wentylacji.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl