512-385-875

Blog

Jak zadbać o klimatyzację w sali konferencyjnej?

sty 19, 2022

Klimatyzacja jest procesem przetwarzania powietrza w pomieszczeniu. Jej głównym celem jest utrzymanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniej wilgotności powietrza oraz zakresu temperatur, które mają zapewnić dobre funkcjonowanie i dogodne warunki pracy. Z tego względu klimatyzacja pełni bardzo ważną funkcję w sali konferencyjnej, w której gromadzi się wiele osób.

Aby klimatyzacja prawidłowo wykonywała pracę musi być odpowiednio wyczyszczona. Osoby znajdujące się w pomieszczeniu będą bowiem oddychać powietrzem pobranym z zewnątrz, a następnie przepływającym przez kanały i samo urządzenie, jakim jest klimatyzator. Wloty i wyloty powietrza powinny być oczyszczane miękką i suchą tkaniną. Do zabrudzeń trudnych do usunięcia stosuje się letnią wodę lub roztwór wody z mydłem.

Nie wolno stosować żadnych żrących środków czystości. Filtry powinny być czyszczone co dwa tygodnie przy użyciu wody lub odkurzacza. Jeśli nie przynosi to efektów, zalecana jest wymiana filtra. Raz na jakiś czas klimatyzacja powinna być czyszczona gruntownie. Dotyczy to przede wszystkim kanałów. Jako doświadczona firma zajmująca się systemami klimatyzacji oferujemy także jej serwis.

Przeprowadzona inspekcja przewodów pozwala na dobranie właściwych parametrów czyszczenia. Najczęściej jest to szczotkowanie mechaniczne, polegające na usuwaniu złogów zanieczyszczeń za pomocą specjalnej szczotki. Niezbędnym elementem w dbaniu o klimatyzację jest dezynfekcja, czyli likwidacja mikroorganizmów. Musi być przeprowadzona bardzo starannie z uwzględnieniem specyfiki biocydów.

Jakie konsekwencje ma zaniedbanie klimatyzacji?

Jeśli na filtrze znajdującym się tuż przed wylotem chłodnego powietrza osadzi się duża liczba zanieczyszczeń, zmaleje wydajność pracy klimatyzatora. To z kolei przyczyni się do wzrostu zużytej energii. Skrajne przypadki mogą skutkować brakiem możliwości uzyskania pożądanej w pomieszczeniu temperatury.

Co więcej, zanieczyszczenia osadzające się na filtrze mogą stać się pożywką dla drobnoustrojów. Ich rozwój w klimatyzacji skutkuje wdmuchiwaniem ich do pomieszczenia. Najbardziej niebezpieczne mogą powodować poważne schorzenia płuc. Z tego względu każdy użytkownik klimatyzacji powinien regularnie czyścić urządzenie. Przyczyni się to z pewnością do lepszego stanu zdrowia i oszczędności.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl