512-385-875

Blog

Hałas z wentylacji. Jak mu zapobiec?

sty 19, 2022

Działanie wentylacji pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz mniejsza uczucie senności w trakcie dnia. Prawidłowo działająca wentylacja skutecznie wymienia powietrze i usuwa zawarte w nim zanieczyszczenia, co gwarantuje lepsze dotlenienie organizmu. Niestety często niewłaściwy projekt lub usterka mogą być powodem nieprzyjemnego hałasu, wydobywającego się z wentylacji. Nie jest to naturalny efekt jej działania i da się temu zapobiec.

Czy można pozbyć się hałasu z wentylacji?

Hałasom skutecznie można zapobiec podczas tworzenia projektu klimatyzacji oraz w trakcie jej budowy. Kiedy kanały wentylacyjne są już zawieszone na swoim miejscu, można jedynie w pewien sposób niwelować hałaśliwe dźwięki. Pomóc może montaż mat izolacyjnych, mocowanych na przewodach od zewnątrz, co nie gwarantuje całkowitego wyciszenia. Dlatego najlepiej zlecić montaż naszym specjalistom, którzy wykonają całość instalacji w sposób prawidłowy. Niekiedy jednak pojawiające się odgłosy w wentylacji mogą sygnalizować zużycie łożysk wentylatorów, bądź zatkanie filtrów. Wtedy konieczna będzie naprawa klimatyzacji, którą przeprowadzamy na życzenie klientów.

Prawidłowy projekt i wykonanie wentylacji bez hałasu

Dobry projekt instalacji wentylacyjnej musi uwzględniać odpowiedni przekrój kanału, co umożliwia uzyskanie optymalnej prędkości przepływu powietrza na danym odcinku. Prawidłowe wartości blisko centrali wentylacyjnej to od czterech do siedmiu metrów na sekundę, natomiast przy nawiewnikach maksymalnie od jednego do trzech metrów na sekundę. Taka prędkość umożliwia skuteczne działanie wentylacji, jednocześnie ograniczając szum przepływającego powietrza. Dobrym sposobem na skuteczne wygłuszenie jest umiejętne umieszczenie łuków w projekcie kanałów. Na wykonanie idealnie wyciszonej instalacji, potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca w budynku.

Ponadto projekt dobrej wentylacji uwzględnia tłumiki akustyczne, które dodatkowo niwelują niechciane szumy. Praca wentylatorów powoduje drgania kanałów, które należy wyizolować. Dlatego konieczne jest ich podwieszenie lub umieszczenie centrali na specjalnych stopach wibroizolacyjnych.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl