512-385-875

Blog

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

sty 19, 2022

Klimatyzator to urządzenie, które właściwie jednoznacznie kojarzy nam się z chłodzeniem powietrza. Każdy z nas, szczególnie w upalne letnie dni, czuje niewątpliwą ulgę, gdy wejdzie do klimatyzowanego pomieszczenia i otoczy go przyjemny i orzeźwiający chłód odczuwalny na skórze. W głównej mierze właśnie dlatego zaopatrujemy się w klimatyzatory i instalujemy je w swoich domach, mieszkaniach czy też biurach. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzatory to obecnie w większości przypadków urządzenia wielofunkcyjne, w związku z czym mają one także funkcję ogrzewania. Zatem jeśli posiadamy już klimatyzację w domu albo poważnie myślimy o jej zamontowaniu, warto również ten aspekt wziąć pod uwagę i nie zapominać, że możemy korzystać także z takiej funkcji klimatyzatora. Jednak pojawić może się pytanie, czy ogrzewanie klimatyzatorem jest w ogóle opłacalne i na ile skuteczna jest taka forma wytwarzania ciepła? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania.

Ogrzewanie klimatyzatorem – na czym to w ogóle polega?

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, czyli czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne, warto krótko wyjaśnić, jak klimatyzator może ogrzewać nasze pomieszczenia. Taka opcja jest możliwa dzięki temu, że urządzenie tego typu posiadające funkcję grzania to tak naprawdę rodzaj rewersyjnej pompy ciepła, czyli jego działanie można odwrócić. Innymi słowy, latem jednostka wewnętrzna klimatyzatora chłodzi, a zewnętrzna grzeje. Natomiast w trybie ogrzewania role te się po prostu odwracają i to jednostka wewnętrzna zaczyna grzać, a zewnętrzna chłodzić. Takie działanie jest genialne w swojej prostocie, chociaż zapewne rozumiemy, że klimatyzatory same w sobie to układy dość skomplikowane i składające się z wielu zależnych od siebie elementów. Niemniej, zrozumienie tego, jak klimatyzacja może ogrzewać nasze pomieszczenia, jest dość istotne w kontekście samej opłacalności takiego wytwarzania ciepła.

Ogrzewanie klimatyzatorem – ograniczenia

Mówiąc o ogrzewaniu klimatyzatorem musimy jednak uczciwie wspomnieć o pewnych ograniczeniach, a właściwie o jednym, dość istotnym ograniczeniu. Mowa tutaj o czynniku, który nazywa się barierą temperatury otoczenia. Przekładając to na jak najprostszy język, chodzi o to, że w praktyce klimatyzator jako ogrzewanie jest tym skuteczniejszy, im wyższa temperatura panuje na zewnątrz. Jednak największym ograniczeniem jest to, że biorąc pod uwagę typowy klimatyzator posiadający funkcję grzania, to taki tryb działać będzie jedynie do temperatury 15oC na minusie. Poniżej takiej temperatury agregat zewnętrzny większości instalacji klimatyzacji przestaje po prostu działać. Rozumiemy już zatem, że przynajmniej w naszych warunkach musimy ogrzewanie klimatyzatorem rozpatrywać nie jako jedyne albo też główne źródło ogrzewania. Niemniej nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy brać takiej opcji pod uwagę myśląc o ogrzewaniu swoich czterech ścian. Wręcz odwrotnie, klimatyzator powinien być w centrum naszego zainteresowania. Dlaczego?

Opłacalność ogrzewania klimatyzatorem

Mówiąc wprost – klimatyzator jest naprawdę opłacalną formą ogrzewania pomieszczeń. Szczególnie kiedy ustaliliśmy już, że jest to opcja dodatkowa, a nie główne źródło ogrzewania. Klimatyzator, mimo że zużywa energię elektryczną, dzięki temu, jak działa, potrafi świetnie dogrzać pomieszczenie i bardzo szybko podnieść w nim temperaturę nawet o kilka stopni. Zatem jego faktyczna praca nie jest ciągła. Sama instalacja jest także relatywnie tania, a przecież pełni dwie funkcje, więc często i tak już znajduje się w naszym domu albo będzie montowana po to, aby uprzyjemniać nam letnie dni. Do tego pamiętajmy, że zanim typowy sezon grzewczy się rozpocznie, to zarówno wiosną, jak i jesienią także musimy dogrzewać nasze domy wieczorami. Tutaj klimatyzator będzie wręcz idealnym i bardzo oszczędnym rodzajem ogrzewania.

Pamiętajmy też, że ogrzewamy nie tylko swoje domy czy mieszkania, ale także biura oraz domki letniskowe. Szczególnie tam klimatyzator jako ogrzewanie może być idealnym rozwiązaniem. Nie wymaga skomplikowanej instalacji, podczas naszej nieobecności może utrzymywać minimalną temperaturę, a możliwość obsługi zdalnej takich urządzeń pozwala ogrzać pomieszczenie dopiero wtedy, gdy będzie to nam potrzebne.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl