512-385-875

Blog

Jak dobrać moc klimatyzatora?

lip 13, 2022

Prawidłowy dobór mocy klimatyzatora jest absolutnie kluczowy, aby urządzenie było skuteczne w działaniu, a także bez potrzeby nie marnowało energii. Jakie czynniki koniecznie wziąć więc pod uwagę przy takim wyborze? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Wzór mocy chłodniczej urządzenia

Tak naprawdę moc chłodniczą klimatyzatora oblicza się dzięki wzorowi takiemu jak:

powierzchnia mieszkania x 100 = moc chłodnicza klimatyzacji (W)

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wzór ten obowiązuje tylko wtedy, gdy pomieszczenie ma typową wysokość, czyli maksymalnie do 2,8 metra. Co natomiast, gdy jest wyższe? W takim przypadku mnoży się kubaturę pomieszczenia (metry sześcienne) x 40.

Inne czynniki istotne przy doborze mocy klimatyzatora

Specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że powyższy parametr nie wystarczy. Klimatyzacja do domu oraz do biura musi być bowiem dobierana z uwzględnieniem takich czynników jak:

  • liczba urządzeń generujących ciepło – przykładowo w biurze takimi generatorami będą komputery, co także należy wziąć pod uwagę,
  • liczba osób w pomieszczeniu – im więcej, tym zwiększona będzie musiała być wydajność całego układu,
  • powierzchnia przeszkleń – ponownie im ich więcej, tym system będzie musiał być bardziej wydajny.

Podczas doboru bierzemy też pod uwagę takie czynniki jak zaizolowane ścian i podłóg, a także to, jakie typy osłon zostały zamontowane w budynku oraz czy jest to np. kuchnia połączona z salonem.

Dlaczego jeszcze moc klimatyzatora jest ważna?

Okazuje się, że nieprawidłowy dobór to nie tylko niespełnienie potrzeb osób przebywających w pomieszczeniach, ale również znacząco szybsze zużywanie się podzespołów klimatyzacji. Będą to oczywiście dodatkowe koszty, co zawsze jest niekorzystne dla inwestorów.

Prawidłowe dobranie mocy klimatyzacji to jak widać kluczowy element, oczywiście poza doborem właściwego urządzenia i jego prawidłowym montażem. W każdym z tych obszarów oferujemy naszą fachową pomoc. Aby dowiedzieć się więcej, bardzo serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl