512-385-875

Blog

Jak często należy wymieniać filtr w rekuperatorze?

wrz 19, 2022

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie w nowych inwestycjach, ale też budynkach po termomodernizacji, czy renowacji. Pozwala ona na dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza oraz wykorzystanie ciepła powstałego w procesie do ogrzewania powietrza. Jednak tak jak w przypadku tradycyjnych klimatyzacji trzeba pamiętać o wymianie filtra w rekuperatorze.

 

Dlaczego wymiana filtrów jest ważna?

Każdemu z nas zależy na tym, aby mieszkać i pracować w komfortowych, ale też przyjaznych dla zdrowia warunkach. Rekuperator gwarantuje dostarczanie do pomieszczeń świeżego i czystego powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o wymianie filtrów w klimatyzacji oraz rekuperacji. Zabrudzony filtr obniża wydajność urządzenia, a zgromadzony na nim brud może przyczynić się do rozprzestrzeniania szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów.

 

Kiedy wymienić filtr w rekuperatorze?

Regularny przegląd wentylacji z odzyskiem ciepła gwarantuje jej prawidłowe i bezpieczne dla użytkowników działanie. Pozwala wykryć ewentualne usterki, ale przede wszystkim określić stan zabrudzenia filtrów. Ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Zabrudzony filtr wpływa na efektywność pracy urządzenia, dlatego należy kontrolować stan zabrudzenia filtra. Wymiana powinna nastąpić zawsze wtedy, gdy stwierdzimy jego znaczące zabrudzenie.  Częstotliwość jest więc różna. Zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza dostarczanego do budynku, pory roku i sposoby użytkowania wentylacji. Im jest ona wyższa, tym częściej zaleca się wymianę filtra. W nowych i niezamieszkałych budynkach filtr powinno wymieniać się co miesiąc. W budynkach zamieszkałych do trzy miesiące.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl