Dogrzewanie mieszkania klimatyzacją

blog firmy Climag

Jeszcze niezbyt popularnym rozwiązaniem w ogrzewaniu mieszkania jest wykorzystanie klimatyzacji. Wiele osób zastanawia się, czy jest to energooszczędny sposób ogrzewania mieszkań. Każdy klimatyzator typu split to rewersyjna pompa ciepła, a jej działanie jest naprzemienne — latem chłodzi, a zimą grzeje. W miesiącach przejściowych skutecznie dogrzewa wnętrze.

Bariera temperatur

Klimatyzatory są coraz częściej niezbędnym wyposażeniem domów i mieszkań. Upały wpływają na pogorszenie samopoczucia i uniemożliwiają wypoczynek czy wykonywanie prac domowych. Stosowanie klimatyzacji jest wtedy zbawienne. Odpowiednie urządzenie będzie przydatne nie tylko latem, ale również w pozostałych miesiącach jako skuteczne dogrzewanie mieszkania. Należy pamiętać o technicznych ograniczeniach parametrów klimatyzacji zimą. Pierwszym i najważniejszym jest zakres temperatur otoczenia. Przeciętny agregat zewnętrzny klimatyzatora typu split działa do około -15 °C. Większość urządzeń poniżej tej temperatury wyłącza się automatycznie, co nie jest komfortowe dla domowników. Zawsze należy mieć alternatywne źródło ciepła na największe mrozy.

Alternatywne źródło ciepła

Klimatyzacja zimą redukuje koszty hydraulicznej instalacji grzewczej w mieszkaniu. Wielu klientów właśnie z tych względów decyduje się na dogrzewanie domu klimatyzacją. Jednak przy największych mrozach warto pomyśleć o alternatywnym źródle ciepła jak konwektory elektryczne czy agregaty prądotwórcze. Nie wymagają one instalacji hydraulicznej. Klimatyzacja w trybie ogrzewania jest bardziej efektywna energetycznie, kiedy temperatury na zewnątrz są wyższe. Dużym plusem klimatyzacji jest wykorzystywanie energii odnawialnej z otoczenia i zysk z energooszczędnego dogrzewania klimatyzacją w okresie jesiennym i wiosennym, czy podczas lekkiej zimy. Należy pamiętać, że statystycznie w roku mroźnych dni nie ma aż tak wiele i wyłączenie klimatyzacji ze względu na przekroczenie dolnego zakresu temperatur jest również zminimalizowane.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności