512-385-875

Blog

Czy klimatyzacja pozwala na sterowanie wilgotnością pomieszczenia?

lis 29, 2022

Obecnie trudno jest sobie wyobrazić życie bez klimatyzacji. Jest to urządzenie, które nie tylko obniża temperaturę powietrza w upalne dni, ale również odpowiada na problemy alergików dzięki stosowaniu odpowiednich filtrów. A jak wygląda kwestia wilgotności powietrza? Czy da się nią sterować i czy istnieje taka potrzeba? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Mikroklimat w pomieszczeniu a klimatyzacja

Dla komfortowego funkcjonowania człowieka konieczny jest właściwy mikroklimat, na który składa się odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Ta powinna oscylować na poziomie 40%-60%. Zbyt niska wilgotność prowadzi do przesuszenia błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a zbyt wysoka do rozwoju pleśni i grzybów. W tym przypadku istotny jest także regularny serwis klimatyzacji. Korzystając z klimatyzatora, w pomieszczeniu wykrapla się para wodna z powietrza, powodując jego osuszanie. Nie jest to jednak wadą, gdyż w większości mieszkań poziom wilgotności przekracza normy, klimatyzacja natomiast skutecznie je obniża. Problemy zdrowotne są więc raczej wynikiem niepoprawnej instalacji lub nieprawidłowego korzystania z urządzenia, a nie osuszania powietrza.

 

Zakres regulacji wilgotności powietrza

Obecnie na rynku dostępne są już modele klimatyzatorów, które pozwalają na regulację wilgoci. Część z nich wyposażona jest także w nowoczesne technologie, które mają na celu utrzymanie poziomu wilgotności na optymalnym poziomie, dostosowując się do temperatury pomieszczenia. Systemy klimatyzacyjne wyposażone w tego rodzaju funkcje wykorzystywane są jednak w wyjątkowych warunkach, np. w szpitalach lub w przemyśle. Tradycyjne klimatyzatory przeznaczone do użytku domowego mają pośredni wpływ na wilgoć, która zmienia się wraz ze zmianami temperatur.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl