512-385-875

Blog

Wentylacja starych pomieszczeń. Najczęstsze problemy i przeszkody

sty 19, 2022

W starych domach nagminnie obserwuje się problem nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach, panujący zaduch i problemy z pleśnią i grzybem na ścianach. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Jednym z nich jest powszechna obawa przed nadmiernym wychłodzeniem budynku i niedostateczne wietrzenie budynków, które w większości oparte są na wentylacji grawitacyjnej. W budownictwie starego typu działania właścicieli są ukierunkowane z jednej strony na minimalizację kosztów ogrzewania i uniknięcie nadmiernego wychłodzenia konstrukcji budynku.Dużym problemem powodującym nadmierne osadzanie się wilgoci w domu mogą być błędy instalatorskie w wykonaniu izolacji zewnętrznej, izolacja zewnętrzna kiepskiej jakości, cieknący dach, stare drewniane okna oraz wspomniane błędy w dbaniu o właściwy obieg powietrza w domu.

Do czego potrzebna jest wentylacja?

O tym, czym jest wentylacja, nie będziemy pisać. Raczej postaramy się skupić na odpowiedzi na pytanie, jak wentylacja, a może jej brak może wpływać na komfort życia użytkowników starych domów.Podstawową rzeczą, o jaką trzeba zadbać w każdym domu, jest doprowadzenie do właściwego obiegu powietrza w domu, zwłaszcza jeśli w starych pomieszczeniach wymieniono stare okna, na okna nowej generacji. Swego rodzaju wadą bowiem nowoczesnych okien i drzwi jest ich nadmierna szczelność, która w domach pozbawionych wentylacji mechanicznej może skutecznie uniemożliwić dostateczną wymianę powietrza między wnętrzem domu a otoczeniem. W starych domach z nową stolarką okienną i drzwiową dochodzi do poważnego zaburzenia naturalnej cyrkulacji powietrza.

Jak rozwiązać problem wentylacji w starym pomieszczeniu?

Rozwiązaniem mogłoby być zamontowanie wentylatorów dachowych bądź też wiatraków nawiewnych przy kratkach wentylacyjnych, które odpowiednio zamontowane zasysałyby powietrze z wnętrza domu i wyrzucały je na zewnątrz, dostarczając zwrotnie czyste, świeże powietrze. Ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń. Zamiast rozszczelniania, warto wyrobić w sobie zwyczaj otwierania codziennie okien na 5-10 min, celem wymiany powietrza w pomieszczeniach. To z pewnością poprawi funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej, ale z pewnością nie zapewni komfortu mieszkania domownikom, czy też optymalizacji kosztów za ogrzewanie.

Wysokie koszty ogrzewania wymuszają działania mające ograniczyć utratę ciepła z pomieszczeń. W starych domach, ogacanie okien, zamykanie ich na cały sezon grzewczy sprawia, że panuje we wnętrzu nieprzyjemny zaduch i nadmierna wilgoć. Unikając wietrzenia, oszczędzamy ciepło, jednak pogarszamy jednocześnie jakość powietrza w domu. Stosowanie wentylacji, krat z nawiewami może zwiększyć straty ciepła nawet o 30-60%. Co więc począć? Jak zatrzymać błędne koło oszczędności względem problemów z wentylacją w domu? Rozwiązaniem są proponowane przez nas systemy wentylacji z odzyskiem ciepła. Wentylacja z rekuperacją polepsza stan powietrza w pomieszczeniach, zmniejsza wilgotność powietrza i zagrzybienie na ścianach jednocześnie nie powoduje start ciepła, na jakie domownicy są narażeni w klasycznych wentylacjach mechanicznych.

Wspomniana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w starym budynku to sposób na poprawę jakości powietrza i spore oszczędności w sezonie grzewczym. Dokładny projekt architektoniczny pozwoli uporać się z pewnymi niedogodnościami, jakie występują w przypadku decyzji o zamontowaniu wentylacji mechanicznej w starym budownictwie, ale korzyści zeń płynące szybko zrekompensują nam wydatek i pewne przeszkody architektoniczne, które trzeba będzie ominąć.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl