512-385-875

Blog

W którym miejscu zamontować centralę systemu wentylacyjnego?

sty 19, 2022

Głównym zadaniem systemu wentylacji jest doprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza i jednoczesne usuwanie z nich powietrza wilgotnego oraz zanieczyszczonego. W ten sposób w wentylowanych wnętrzach wytwarza się przyjazny mikroklimat, który nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie domowników, lecz również umożliwia prawidłowy wzrost roślin oraz poprawną pracę urządzeń elektronicznych. Odpowiednio zamontowany system wentylacji pozwala cieszyć się czystym powietrzem, pozbawionym groźnych grzybów oraz drobnoustrojów. Sprawdź w naszym wpisie, czym jest centrala systemu wentylacyjnego oraz gdzie ją zamontować.

Jak działa centrala systemu wentylacyjnego?

W centrali systemu wentylacyjnego znajdują się:
N
rekuperator, czyli wymiennik ciepła,
N
wentylator nawiewny,
N
wentylator wyciągowy,
N
filtry powietrza.

W centrali systemu wentylacyjnego zachodzi proces kluczowy dla całej instalacji, czyli wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże, które jest pobierane z zewnątrz. Specjalne filtry dodatkowo je oczyszczają; dzięki temu do pomieszczenia trafia powietrze całkowicie pozbawione szkodliwych substancji. Oferowane przez nas centrale wentylacyjne są niezwykle wydajne. Rekuperatory bowiem pobierają maksymalnie do 120 W. Ponadto nasze centrale posiadają wyjątkowo lekkie i proste konstrukcje, z napędem i sterowaniem na wspólnej podstawie. Co więcej, proponowane przez nas centrale są bardzo proste w obsłudze i posiadają dotykowy panel. Warto pamiętać, że aby centrala działała prawidłowo, należy dokonywać jej okresowych przeglądów.

Gdzie zamontować centralę systemu wentylacyjnego?

Centrala wentylacyjna nie tylko wymaga regularnych przeglądów; przede wszystkim należy ją zamontować we właściwym miejscu. Po pierwsze, centrala musi być zainstalowana w pomieszczeniach, w których temperatura nie jest niższa niż pięć stopni Celsjusza. Powinny być one ponadto dobrze zaizolowane oraz ocieplone. Jeśli temperatura będzie niższa, kondensat się skropli i osadzi na ścianach centrali, co spowoduje jej uszkodzenie. Co więcej, w pomieszczeniu, w którym ma być zainstalowana centrala, musi istnieć możliwość doprowadzenia rur wentylacyjnych oraz energii elektrycznej, a także możliwość odprowadzenia kondensatu pary wodnej. Kolejne warunki, które powinno spełniać pomieszczenie, przeznaczone do zamontowania centrali wentylacyjnej, to jego zadaszenie oraz podpiwniczenie. Pomieszczenie to musi być ponadto bardzo dobrze wysuszone, dlatego do instalacji centrali wentylacyjnej doskonale nadają się poddasza, piwnice i pomieszczenia gospodarcze. Wybierając miejsce na centralę pamiętaj także o tym, aby umożliwiało ono swobodny dostęp do urządzenia oraz jego naprawę i konserwację.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl