Podstawowe różnice między klimatyzacją a wentylacją

blog firmy Climag

Bardzo często w mowie potocznej terminów: „klimatyzacja” i „wentylacja” używa się zamiennie, jednak warto zdać sobie sprawę, że oznaczają one zupełnie inne pojęcia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czym jest wentylacja?

Oferowane przez nas systemy wentylacji służą przede wszystkim do odprowadzania z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń. Sprawnie działająca wentylacja ponadto usuwa z otoczenia nadmiar wilgoci. Systemy wentylacyjne dzieli się na systemy grawitacyjne, wykorzystujące naturalną różnicę między ciśnieniem w pomieszczeniach a ciśnieniem w środowisku zewnętrznym, oraz na systemy mechaniczne. W tych drugich przepływ powietrza wymuszają wirniki wentylatorów. Wentylacja mechaniczna najczęściej stosowana jest na przykład w biurach i centrach handlowych, do których powietrze dostarczane jest z zewnątrz.

Czym jest system klimatyzacji?

Nasza firma, oprócz nowoczesnych systemów wentylacji, oferuje Państwu również najwyższej jakości systemy klimatyzacji, w których powietrze nie jest wymieniane na powietrze z zewnątrz, lecz które wymuszają cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia. Główną rolą klimatyzacji jest ocieplanie oraz schładzanie powietrza. Systemy klimatyzacji składają się z dwóch jednostek oraz filtrów. Te jednostki to jednostka:

  • zewnętrzna,
  • wewnętrzna.

Połączone są one przewodem, w którym znajduje się czynnik chłodzący. W jednostkach natomiast instaluje się wymienniki ciepła i wentylatory. One właśnie wymuszają ruch powietrza. Filtry z kolei oczyszczają powietrze z drobnoustrojów.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja działa na bardzo prostej zasadzie: czynnik chłodzący, znajdujący się w wymienniku wewnętrznym, pobiera energię cieplną z powietrza. Następnie jest przesyłany do sprężarki, przez co zwiększa się jego ciśnienie i temperatura. Kolejno trafia on do zewnętrznego wymiennika, gdzie oddaje ciepło, i do zaworu rozprężnego. Zawór zmniejsza jego ciśnienie i obniża temperaturę. Na końcu czynnik znowu trafia do wewnętrznego wymiennika.

Warto wyposażyć swoją nieruchomość zarówno w system wentylacji, jak i klimatyzacji. Oba te systemy nabędziesz w naszym sklepie.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności