512-385-875

Blog

Optymalne ustawienie klimatyzacji, tzn. jakie?

sty 18, 2022

Klimatyzacje szczególnie doceniamy latem, gdy żar leje się z nieba i marzymy o odrobinie chłodu. Jednak powinniśmy pamiętać, że dla własnego zdrowia powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad w kwestii ustawiania temperatury w pomieszczeniach, w których przebywamy. Najważniejsza jest kwestia różnicy temperatur, która nie powinna być nadmiernie duża. Zdaniem specjalistów nasz organizm ma możliwości termoregulacyjne na poziomie około 6 stopni Celsjusza, co oznacza, że jeśli na dworze jest około 30 stopni, to w pomieszczeniu należy ustawić 24, dla własnego komfortu. Zdecydowanie się na większą różnicę mogłoby doprowadzić do przeziębienia.

Co z ustawieniem klimatyzacji przy tropikalnych upałach?

Zdarza się również, że słupki rtęci wędrują zdecydowanie wyżej. Jeśli np. pojawi się na nim 37 stopni, według zasady powinniśmy ustawić 31, jednak dla wielu z nas to dalej upał. Jeśli więc taka różnica nie zapewni nam komfortowej pracy, to możemy stopniowo obniżać temperaturę o 1 stopnień. W ten sposób odpowiednio dopasujemy system klimatyzacji do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli w pomieszczeniu panuje normalna wilgotność powietrza, to obniżenie temperatury jest odczuwalne, jako dwa razy mocniejsze.

Dbanie o klimatyzację

Warto pamiętać, że jeśli chcemy, aby klimatyzacja działała z maksymalną wydajnością, to chłodzone powietrze nie powinno być jednocześnie ogrzewane. O co chodzi? Otóż gdy pracuje klimatyzacja, zamykamy okna i najlepiej również drzwi, oraz w miarę możliwości zasłaniamy żaluzje lub rolety, aby ograniczyć dostęp słońca. W takich warunkach powinniśmy czuć się zdecydowanie lepiej, a realizowanie powierzonych obowiązków czy pracą będą dużo łatwiejsze. Systemy klimatyzacji należy ponadto regularnie czyścić. Serwis i czyszczenie powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, a w miarę możliwości nawet częściej. Pamiętaj bowiem, że klimatyzacja oczyszcza również powietrze, a jeśli sama jest zanieczyszczona, to będzie to bezcelowe, a nawet szkodliwe.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl