Jak dbać o urządzenia klimatyzacyjne?

Klimatyzacja w domu lub biurze znacznie poprawia komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Upały czy mrozy panujące na zewnątrz mogą być męczące, przez co wykonywanie codziennych obowiązków jest nieco nieprzyjemne. Co więcej, w niedogodnych warunkach trudno skupić się na wykonywaniu bieżących spaw. Jednak, aby klimatyzacja spełniała swoją funkcję, trzeba o nią odpowiednio zadbać. W jaki sposób?

Dlaczego dbanie o klimatyzację jest istotne?

O każde urządzenie, również o klimatyzację, należy się odpowiednio zatroszczyć, aby jak najdłużej służyło ono jego użytkownikom. W przypadku tego rodzaju sprzętu odpowiedni serwis jest o tyle ważny, że osoby przebywające w danym pomieszczeniu wdychają filtrowane przez urządzenie powietrze. Nieutrzymanie go w czystości służy rozwijaniu się drobnoustrojów, bakterii, a nawet grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Odporność organizmu może zostać obniżona, a nierzadko w takich sytuacjach pojawia się również alergia. W związku z tym trzeba regularnie dbać o klimatyzację. Zabrudzony sprzęt często też nie jest w stanie utrzymać wskazanej temperatury.

W jaki sposób zadbać o klimatyzację?

Urządzenia klimatyzacyjne mają filtr, którego zadaniem jest usuwanie kurzu, pyłków oraz innych zabrudzeń. Dlatego trzeba z niego regularnie, najlepiej raz na tydzień lub przynajmniej co dwa tygodnie, usuwać wszelkie zanieczyszczenia. W tym celu warto sięgnąć po odkurzać lub wytrzeć brud delikatną, miękką, a jeśli brud nie chce zejść, lekko wilgotną ściereczką. Należy pamiętać, żeby nie używać żadnych substancji chemicznych. Ewentualnie można sięgnąć po naturalne preparaty. W przypadku, kiedy po usunięciu zanieczyszczeń klimatyzator nie działa poprawnie, należy wymienić filtr. Przynajmniej raz w roku dobrze też wezwać fachowca, który zajmie się myciem i dezynfekcją kanałów dolotowych, parownika oraz skraplacza. Serwisant sprawdzi również, czy układ elektryczny i chłodniczy urządzenia działają poprawnie, czyli szczelność połączeń, izolacji termicznej, a także wszystkich połączeń.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności