Ogrzewanie klimatyzacją, a kryterium ekonomiczne

blog firmy Climag

Wiele osób mylnie uważa, że klimatyzator to urządzenie, które tylko ochładza pomieszczenie, dając wytchnienie w upalne dni. Chłodne powietrze to nie lada komfort, zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Jednak najnowsze urządzenia posiadają jeszcze jedną nieocenioną funkcję, która jest doskonałym rozwiązaniem na jesienne i zimowe dni. Dowiedz się więcej.

Ogrzewanie powietrza klimatyzatorem –  jak to działa?

Klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać powietrze. Jednak podstawowe pytanie brzmi, czy jest to opłacalne finansowo? Działanie klimatyzatora można porównać do lodówki. Jest urządzeniem, które przepompowuje ciepło z jednej strony na drugą, co skutkuje powstawaniem zimnego powietrza z jednej strony i ciepłego z drugiej. Odwracając działanie klimatyzatora, można wykorzystać go jako urządzenie grzewcze. Na rynku dostępnych jest mnóstwo najlepszych jakościowo klimatyzatorów, które dokładnie będą ogrzewać pomieszczenia.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Liczne badania wskazują, że montaż klimatyzatora pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji nawet do ok. 70% w przypadku ogrzewania elektrycznego. Ciepło, które wytwarza klimatyzator, generuje również niższe koszty niż grzejniki akumulacyjne. Największym wydatkiem jest montaż urządzenia, ponieważ waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jednak ta początkowa inwestycja umożliwia skuteczne dogrzewanie powietrza w przejściowych okresach np. późną jesienią lub wczesną wiosną. Dogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem podczas lekkich mrozów również jest bardzo korzystne.

Klimatyzator to dodatkowe źródło ciepła, które ma wiele zalet:

  • filtry oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii kurzu i alergenów,
  • ograniczenie wydatków związanych z dogrzewaniem domu w przejściowych okresach pogodowych,
  • ogrzanie powietrza w kilka minut, do zaprogramowanej i ustawionej temperatury,
  • ograniczenie wydatków związanych z dogrzewaniem innymi urządzeniami, szczególnie elektrycznymi,
  • szybki i łatwy montaż przez profesjonalną firmę.

Inwestycja w klimatyzator jest dobrym wyborem i z pewnością generuje mniejsze koszty niż inne urządzenia dogrzewające pomieszczenia.

 

 

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności