Dlaczego klimatyzacja zastępuje wentylację?

blog firmy Climag

Klimatyzacja w domu już dawno przestała być nieosiągalnym szczytem komfortu. Obecnie stała się w zasadzie standardem. W czym jest ona lepsza od tradycyjnej wentylacji?

Wentylacja grawitacyjna

W starych domach projektowano tradycyjną wentylację, czyli wentylację grawitacyjną. Był to system kanałów i kominów, dzięki którym do domu dostawało się świeże powietrze, a to zużyte z niego wylatywało. Działanie wentylacji oparte było na naturalnych ruchach powietrza. Powietrze dostawało się domu różnymi nieszczelnościami w budynku, takimi jak szpary w drzwiach czy oknach. Jak łatwo można się domyślić, wraz z powietrzem do domu dostawało się zimno, co znacząco podnosiło rachunki za ogrzewanie. Nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja grawitacyjna nie jest ponadto wydajna w upalne lato, gdy powietrze całkiem stoi. Zaczęto więc szukać możliwości jej poprawy.

Era wentylatorów

Wentylację grawitacyjną zaczęto wspierać mechaniką. W układach wentylacyjnych montowało się wentylatory, które miały za zadanie „przepychać” powietrze w dobrym kierunku. Dalej jednak pozostał problem wpuszczana do domów zimnego powietrza i wysokich rachunków za ogrzewanie.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności