Klimatyzacja w biurze. Czy to dobry pomysł?

blog firmy Climag

Klimatyzacja w biurach powoli staje się standardem. Szefowie, którzy jeszcze jej nie zainstalowali, często mają obawy, czy na pewno jest to dobry pomysł. Wiele mówi się o tym, że klimatyzator w biurze jest powodem chorób pracowników, ich częstych zwolnień lekarskich, a co za tym idzie – start dla firmy. Czy to prawda?

Dla zdrowia pracowników

Poprawnie użytkowany klimatyzator ma pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. Gdy na zewnątrz panują upały, a powietrze do tego jest wilgotne, bardzo trudno jest im skoncentrować się na pracy. W dusznych biurach może wręcz dość do zasłabnięć i poważniejszych problemów. Działająca klimatyzacja zapewnia pracownikom optymalne warunki do pracy. Pamiętajmy, że klimatyzator nie tylko schładza powietrze, ale również je osusza i oczyszcza. Eliminuje on z powietrza chociażby pyłki i drobnoustroje. To ogromna ulga dla tych pracowników, którzy cierpią na alergię lub mają problemy z astmą. Klimatyzator poprawia komfort ich pracy, gdyż nie stresują się poceniem i nieświeżym wyglądem. Brak klimatyzacji w biurze może po prostu odstraszać wielu fachowców, którzy wybiorą zatrudnienie u konkurencji.

To jak to jest z tymi przeziębieniami?

Klimatyzacja do biura to wspaniały pomysł pod warunkiem, że będzie ona poprawnie użytkowana. Niestety wielu pracowników ustawia nawiew klimatyzatora bezpośrednio na siebie, a w dodatku ustawia najniższą możliwą temperaturę chłodzenia. Tym sposobem schłodzone powietrze działa na nich jak zimny wiatr – prowadzi prosto do przeziębienia. Aby organizm nie doznawał szoku, temperatura w pomieszczeniu powinna być maksymalnie 6oC niższa niż na zewnątrz. W lecie klimatyzatora nie powinno się więc ustawiać na temperaturę niższą niż 24oC. Pracownicy mogą też chorować, jeśli zapomnimy o regularnym serwisowaniu urządzenia i wymianie filtrów w nim. Jeśli filtry będą zapchane, do powietrza w biurze zacznie dostawać się wszystko to, co na nich się  zebrało, czyli m.in. kurz, pleśnie i bakterie. Przy regularnej wymianie filtrów pracownikom z kolei będzie oddychało się lżej i lepiej.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności