Klimatyzacja – fakty i mity 

blog firmy Climag

Klimatyzatory to coraz powszechniej stosowane w polskich domach i biurach urządzenia. Nic dziwnego – sprawiają, że najgorsze upały stają się łatwiejsze do zniesienia, a zimą można nimi także ogrzać pomieszczenie. Dodatkowo usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, a im mniej wilgotne jest ciepłe powietrze, tym lepiej się czujemy. Przeprowadzone badania wykazują, że latem najlepiej czujemy się w temperaturze 23-26 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza na poziomie 40-60%. Jeśli temperatura rośnie, zaczynamy się pocić – tak ludzki organizm oddaje nadmiar ciepła. Nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie, gdy wilgotność spada, nawet gdy powietrze nadal jest rozgrzane.

Pomocne w regulacji temperatury są klimatyzatory. Krąży o nich wiele obiegowych opinii, które nie zawsze są prawdziwe. Sprawdź co jest faktem, a co mitem.

Czy klimatyzatory dostarczają latem świeże powietrze?
Jest to mit, klimatyzatory nie dostarczają świeżego powietrza. Urządzenia te ochładzają powietrze, które już znajduje się w pomieszczeniu. Właśnie dlatego niezmiernie ważna jest sprawnie działająca wentylacja.
Czy klimatyzator może ogrzać pomieszczenie nawet przy siarczystych mrozach?
Nie jest to do końca prawdą. Wysokiej klasy klimatyzatory mogą bez problemu pracować do temperatury -10 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym klimatyzator słabiej grzeje. Optymalnym wyjściem z tej sytuacji jest traktowanie klimatyzatorów jako dodatkowe źródła ciepła w okresach przejściowych.
Czy klimatyzacja zużywa dużo prądu?
To mit. Nowoczesne klimatyzatory z inwerterem zużywają nawet do 30% mniej prądu od zwykłych urządzeń. Dopasowują one swoją moc chłodniczą do potrzeb pomieszczenia.
Czy chcąc mieć klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach w domu muszę zamontować na elewacji kilka jednostek zewnętrznych?
Niekoniecznie, można kupić system multi-split. Pozwala on podłączyć do jednej jednostki zewnętrznej kilka jednostek wewnętrznych.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności