Klimatyzatory to coraz powszechniej stosowane w polskich domach i biurach urządzenia. Nic dziwnego – sprawiają, że najgorsze upały stają się łatwiejsze do zniesienia, a zimą można nimi także ogrzać pomieszczenie. Dodatkowo usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, a im mniej wilgotne jest ciepłe powietrze, tym lepiej się czujemy. Przeprowadzone badania wykazują, że latem najlepiej czujemy się w temperaturze 23-26 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza na poziomie 40-60%. Jeśli temperatura rośnie, zaczynamy się pocić – tak ludzki organizm oddaje nadmiar ciepła. Nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie, gdy wilgotność spada, nawet gdy powietrze nadal jest rozgrzane.
Pomocne w regulacji temperatury są klimatyzatory. Krąży o nich wiele obiegowych opinii, które nie zawsze są prawdziwe. Sprawdź co jest faktem, a co mitem.
• Czy klimatyzatory dostarczają latem świeże powietrze?
Jest to mit, klimatyzatory nie dostarczają świeżego powietrza. Urządzenia te ochładzają powietrze, które już znajduje się w pomieszczeniu. Właśnie dlatego niezmiernie ważna jest sprawnie działająca wentylacja.
• Czy klimatyzator może ogrzać pomieszczenie nawet przy siarczystych mrozach?
Nie jest to do końca prawdą. Wysokiej klasy klimatyzatory mogą bez problemu pracować do temperatury -10 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym klimatyzator słabiej grzeje. Optymalnym wyjściem z tej sytuacji jest traktowanie klimatyzatorów jako dodatkowe źródła ciepła w okresach przejściowych.
• Czy klimatyzacja zużywa dużo prądu?
To mit. Nowoczesne klimatyzatory z inwerterem zużywają nawet do 30% mniej prądu od zwykłych urządzeń. Dopasowują one swoją moc chłodniczą do potrzeb pomieszczenia.
• Czy chcąc mieć klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach w domu muszę zamontować na elewacji kilka jednostek zewnętrznych?
Niekoniecznie, można kupić system multi-split. Pozwala on podłączyć do jednej jednostki zewnętrznej kilka jednostek wewnętrznych.
© 2022 r. Climag