Fakty i mity na temat rekuperacji

blog firmy Climag

Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wentylować domy czy biura, rozważają różne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie wentylatorów z rekuperacją, czyli z odzyskiem powietrza. Dzięki systemowi można skutecznie dostarczać świeże powietrze do pomieszczeń, a jednocześnie usuwać zużyte wraz z zanieczyszczeniami, na przykład kurzem czy przykrymi zapachami. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do skuteczności działania centrali rekuperacyjnej. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy fakty i mity, które krążą na temat tego rozwiązania.

Jakie są najpopularniejsze mity na temat rekuperacji? 

Wiele osób rezygnuje z montażu centrali rekuperacyjnej z uwagi na mity, które krążą na temat tego systemu. Jednym z popularniejszych jest ten, że można go połączyć z tradycyjną wentylacją dla domu czy biura. W praktyce jednak tak nie jest – do poprawnego procesu rekuperacji niezbędne są szczelne, trzyszybowe okna oraz ocieplenie ścian i poddasza, aby zminimalizować straty ciepła.

Kolejnym mitem jest ten, że rekuperacja nie działa w całym domu. W rzeczywistości jednak dzięki wykonaniu i realizacji projektu przez specjalistów system działa w całym obiekcie. Warto również podkreślić, że niektóre pomieszczenia są transferowe, co w praktyce oznacza, że nie ma konieczności umieszczania w nich punktów nawiewnych i wywiewnych, aby wentylacja się odbywała.

Co warto wiedzieć na temat rekuperacji? 

Przed decyzją o montażu centrali rekuperacyjnej warto zasięgnąć najważniejszych informacji na jej temat. Przede wszystkim może działać w każdym budynku – zarówno w starszym, jak i w nowoczesnym budownictwie. Dzięki systemowi do mieszkania czy domu świeże powietrze dopływa bez otwierania okien. Ogromną zaletą montażu centrali rekuperacyjnej jest zlikwidowanie problemu przeciągów.

Oprócz tego rekuperacja obniża koszty związane z ogrzewaniem domu, ponieważ pozwala na odzysk niemal całego ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego strumienia. Co więcej, rekuperacja działa bez względu na warunki pogodowe, dzięki czemu mieszkańcy przez cały rok oddychają powietrzem bez alergenów, kurzu czy nadmiaru wilgoci.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności