Czym jest rekuperacja powietrza?

blog firmy Climag

Ceny gazu i prądu cały czas rosną, nic więc dziwnego, że coraz bardziej staramy się, aby nasze domy były maksymalnie energooszczędne. Ciągłe dogrzewanie domów to także ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Dlatego właśnie w ostatnich latach coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zainstalowanie w nich rekuperatora. Na czym polega rekuperacja powietrza?

Jak działa rekuperator?

Rekuperator udoskonala wentylację domu. Zastanówmy się, jak działa ona bez niego. Wentylator wdmuchuje zimne, świeże powietrze z zewnątrz do domu, przez co obniża temperaturę wewnątrz. Zużyte, ale ogrzane powietrze jest z niego wydmuchiwane, tak więc dom trzeba cały czas dogrzewać. Rekuperacja powietrza to innymi słowy: odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza. Rekuperator dba o to, aby przed usunięciem zużytego, ogrzanego powietrza z domu odzyskać z niego ciepło. Pozyskanym ciepłem ogrzewa powietrze pobrane z zewnątrz, które do domu ma dopiero trafić. Rekuperacja powietrza umożliwia pobieranie świeżego powietrza i pozbywanie się zużytego (w tym zapachów, bakterii, wirusów, roztoczy czy wilgoci) bez zbędnego wychładzania domu.

Ekologiczny pomysł

Instalacja rekuperatora w domu wpływa pozytywnie nie tylko na domowy budżet, ale również na środowisko naturalne. Nowoczesne rekuperatory projektowane są tak, aby same zużywały jak najmniej energii. Są ciche i dyskretne. Zapobiegają również nagrzewaniu się domu w lecie – wtedy wykorzystane powietrze oddaje swój chłód świeżemu powietrzu transportowanemu z zewnątrz. Sam zakup rekuperatora może wydawać się sporym wydatkiem, lecz należy traktować go jako inwestycję, która szybko zwróci się w postaci wyraźnie niższych rachunków za ogrzewanie domu. Nowoczesne rekuperatory delikatnie osuszają powietrze, ograniczają więc możliwości namnażania się bakteriom czy pleśniom w domu. Niektóre oczyszczają też powietrze z pyłków i smogu (wyposażone są w specjalne filtry), co jest wskazane dla osób z alergią i astmatyków.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności