512-385-875

Co wskazuje na niewłaściwe działanie wentylacji w domu?

sty 22, 2024

Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na energooszczędność i szczelność konstrukcji, co niewątpliwie przekłada się na niższe koszty utrzymania budynków. Jednak takie rozwiązania wymagają również odpowiedniego systemu wentylacji, który zapewni wymianę powietrza, a tym samym zdrowy i komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach. Niewłaściwe działanie wentylacji może prowadzić do wielu problemów, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów świadczących o jego nieprawidłowej pracy.

Zapachy i wilgoć

Jednym z pierwszych objawów niewłaściwego działania wentylacjinieprzyjemne zapachy oraz zwiększona wilgoć w pomieszczeniach. Jeśli zauważamy, że wonie, zwłaszcza te o silnym charakterze, utrzymują się dłużej niż zwykle lub wręcz nasilają się, może to wskazywać na problem z wymianą powietrza. Podobnie jest z wilgocią – jeżeli pojawiają się problemy z jej nadmiarem, takie jak skraplanie się pary wodnej na szybach czy grzyb na ścianach, warto sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo.

Zmniejszona wydajność grzewcza

Kolejnym sygnałem mogącym wskazywać na niewłaściwe działanie wentylacji jest zmniejszona wydajność grzewcza. Jeśli pomimo odpowiedniego ustawienia ogrzewania odczuwamy chłód, może to być spowodowane nieprawidłową wymianą powietrza, która wpływa na straty ciepła. Warto wówczas sprawdzić, czy system wentylacyjny działa poprawnie i czy nie ma przeciągów wynikających z jego niewłaściwej pracy.

Problemy ze zdrowiem

Niewłaściwa wentylacja może prowadzić do pogorszenia jakości powietrza wewnętrznego, co z kolei może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Objawy takie jak bóle głowy, uczucie duszności, podrażnienie dróg oddechowych czy alergie mogą być wynikiem zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach. Jeśli zauważamy takie symptomy u siebie lub domowników, warto sprawdzić jakość powietrza oraz działanie wentylacji.

W przypadku stwierdzenia problemów z wentylacją, warto skonsultować się z fachowcem, który dokona przeglądu systemu i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Pamiętajmy, że prawidłowo działająca wentylacja jest kluczowa dla naszego zdrowia i komfortu życia w domu.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

Mariusz Rusjan

Handlowiec