512-385-875

Blog

Zasady doboru kratek do wentylacji. Na co zwracać uwagę?

sty 18, 2022

Wentylacja jest bardzo ważnym elementem domu i innych budynków użytkowych. Oprócz elementów użytkowych, które odpowiadają za jej poprawne funkcjonowanie, możemy wyróżnić też kratkę do wentylacji, która dodatkowo pełni funkcję estetyczną, ponieważ jest najbardziej widoczną częścią całego systemu i jest wykorzystywana w wentylacji naturalnej i mechanicznej. Z uwagi na to, że znajduje się na widoku, najlepiej, jeżeli wygląda neutralnie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kratkę do wentylacji?

Kształt, tworzywo i kolor kratki wentylacyjnej

Wybór kratki do wentylacji nie jest trudny, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby była estetyczna, a także spełniała funkcje użytkowe. Pierwszym kryterium jest kształt kratki do wentylacji. Można go wybrać dowolnie, niezależnie od tego, czy będzie elementem wentylacji dla domu, czy biura. Może to być koło, kwadrat albo prostokąt. Należy jednak pamiętać, aby wymiar kratki był dopasowany do kanału. Kolejną kwestią jest wybór tworzywa, z którego została wykonana kratka wentylacyjna.

Popularne są kratki plastikowe, jednak warto zwrócić uwagę na to, że zużyją się stosunkowo szybko. Lepszym wyborem będą kratki wentylacyjne ze stali nierdzewnej. Co więcej, należy też pamiętać, aby kratki do łazienki i kuchni były odporne na rdzę. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kolorów kratek wentylacyjnych. W tym przypadku warto kierować się estetyką pomieszczenia i dopasować kolor do stylu, który w nim panuje.

Jakie są rodzaje kratek wentylacyjnych?

Oprócz kolorów, rozmiarów czy tworzyw, z których są wykonane kratki wentylacyjne, możemy wyróżnić też kilka rodzajów tych elementów. Najprostsza jest kratka stale otwarta. Może być również wyposażona w żaluzję, dzięki której można samodzielnie regulować intensywność wymiany powietrza. Kratka autoaktywna jest szczególnie doceniana w systemach wentylacji dla biura, ponieważ skutecznie eliminuje uczucie chłodu, rozpraszając strumień powietrza.

Z uwagi na zastosowanie możemy wyróżnić też kratki wentylacyjne kominkowe (stosowane w obudowie kominka), kratki wentylacyjne montowane w drzwiach (które zapewniają przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami) oraz kratki wentylacyjne z wyjściem na okap. W razie potrzeby można również zastosować kratki ozdobne, które dodadzą ciekawego charakteru salonowi czy innemu pomieszczeniu, w którym zostaną zamontowane.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl