Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

blog firmy Climag

Kiedy w ciągu dnia upał daje się we znaki, a dodatnie temperatury nie odpuszczają nawet w nocy, trudno nie marzyć o powiewach świeżego powietrza. Choć latem komfortowe warunki bywają utrudnione, a wydajność pracy może spadać, to jednak z suchym powietrzem można sobie poradzić. Odpowiedni klimatyzator to gwarancja wygody oraz idealne rozwiązanie dla alergików. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Powierzchnia pomieszczenia a klimatyzator

Klimatyzator wpływa na wilgotność powietrza oraz na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia te możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie oraz funkcje. Jednym z najpopularniejszych klimatyzatorów jest split, który jest powszechnie stosowany w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Ze względu na cichy tryb pracy i łatwą obsługę montowany jest bezpośrednio na ścianie, składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. 

W odróżnieniu od splitu, multisplit, który pozwala na instalację kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, stosowany jest do większej liczby pomieszczeń. W budynkach wielopoziomowych, takich jak hotele, wykorzystuje się głównie VRF, czyli układ o zmiennej ilości czynnika chłodniczego w instalacji. VRF pozwala na klimatyzowanie wielu pomieszczeń jednocześnie, charakteryzuje się elastycznością i wydajnością. 

Wśród klimatyzatorów o specyficznym zastosowaniu, które podpowiada nazwa, wyróżnia się także klimatyzator:

  • kasetonowy – używany w pomieszczeniach z podwieszanym sufitem,
  • kanałowy – montowany w zabudowie,
  • podsufitowy – często wykorzystywany w sklepach,
  • przypodłogowy – popularny na poddaszach,
  • przenośny – stosowany w pomieszczeniach o małej przestrzeni.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności