512-385-875

Blog

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

sty 19, 2022

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji wynika z jej nieprawidłowej konserwacji. W nieczyszczonych filtrach bowiem zalęgają się groźne grzyby i bakterie, wydające nieprzyjemne zapachy.Ponadto brak regularnego czyszczenia klimatyzacji prowadzi do spadku wydajności systemu oraz do znacznego wzrostu rachunków za prąd. Drobnoustroje oraz zarazki zalegające w jej filtrach i w przewodach są także przyczyną groźnych chorób, w tym infekcji płuc oraz oskrzeli. Sprawdź zatem co robić, aby w twojej klimatyzacji nie zalegał brud.

Czyść klimatyzator z zewnątrz

Zanim przystąpisz do czyszczenia klimatyzacji z zewnątrz, przetrzyj jej obudowę wilgotną ścierką. W ten sposób zetrzesz z urządzenia kurz oraz pyły. Szczególnie starannie usuń zabrudzenia, zalegające przy otworach wlotowych i wylotowych klimatyzatora. Aby nie uszkodzić sprzętu, unikaj stosowania żrących substancji, takich jak rozpuszczalniki, środki polerujące, proszki czy aerozole. Nasza firma oprócz wysokiej jakości sprzętu oferuje także usługę serwisu, w tym czyszczenia klimatyzacji.

W jaki sposób dbać o filtry w klimatyzacji?

Podczas gdy obudowę oferowanych przez nas klimatyzatorów należy przecierać co kilka dni, filtry warto czyścić przynajmniej raz na trzy tygodnie. Filtr klimatyzacyjny, odseparowujący pyły i kurz, wyczyść najpierw odkurzaczem, a następnie umyj go ciepłą wodą. Jeśli filtr jest bardzo mocno zbrudzony użyj łagodnych środków czyszczących. Środki czyszczące zmyj z filtra środkiem bakteriobójczym. W czasie gdy filtr będzie wysychał, możesz przystąpić do czyszczenia tacy skroplin w gorącej wodzie. Spłucz ją środkiem bakteriobójczym, a następnie umieść na niej kostkę bakteriobójczą. Będzie ona odpowiedzialna za wydzielanie substancji grzybobójczych.

Jak konserwować skraplacz i parownik?

Każdy system klimatyzacji składa się także z:
N
jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza,
N
jednostki wewnętrznej, czyli parownika.
Skraplacz spryskaj zasadowymi i kwasowymi preparatami chemicznymi czyszcząco-myjącymi, a parownik środkami łagodniejszymi, mającymi za zadanie zniszczenie drobnoustrojów. Aby zdezynfekować cały odpływ czyść go od góry do dołu; wówczas środek czyszczący spłynie przez lamele do tacy skroplin rurką odprowadzającą.Na końcu warto pamiętać o konieczności dokonywania corocznego przeglądu serwisowego klimatyzacji. W trakcie kontroli fachowcy sprawdzą szczelność połączeń w urządzeniu, zweryfikują jego stan oraz wyczyszczą przewody klimatyzacyjne.

kontakt

Mariusz Wiaderkiewicz

Handlowiec 

512-385-875

biuro@climag.pl

Mariusz Kozioł

Handlowiec 

607-277-207

m.koziol@climag.pl

Mariusz Rusjan

Handlowiec 

791-174-969

serwis@climag.pl