Jak czyścić domową klimatyzację?

blog firmy Climag

W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania klimatyzacji konieczne jest regularne czyszczenie i usuwanie bakterii. Jest to bardzo istotne, gdyż niesprawnie sprzęt może stanowić duże zagrożenie dla mieszkańców. W jaki sposób należy czyścić domową klimatyzację?

Wykorzystywanie odpowiednich preparatów czyszczących

Czyszczenie klimatyzacji należy rozpocząć od wykorzystania właściwych środków konserwujących. Niewielkie zabrudzenia można usuwać z użyciem miękkiej i suchej ściereczki. W tym przypadku nie wolno stosować substancji lotnych, elementów polerujących, czy rozpuszczalników. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia maszyny lub przedostać się do dróg oddechowych domowników.

Filtry klimatyzacyjne

Regularnemu czyszczeniu podlegają wymienniki ciepła. Pierwszą strukturą, na którą natrafia powietrze, jest filtr klimatyzacyjny. Część zapewnia odseparowanie kurzu oraz pyłów od pomieszczenia. Powinien być czyszczony odkurzaczem albo wodą, której temperatura jest niższa niż 50 stopni Celsjusza. Na trudniejsze zanieczyszczenia trzeba zastosować preparat czyszczący mający neutralny odczyn.

Ponadto w urządzeniu znajduje się taca skroplin. Musi być dokładnie oczyszczona w gorącej wodzie. Do tej części używa się również środka bakteriobójczego. Jest to niezbędne, gdyż wskazana część jest siedliskiem grzybów oraz bakterii. Przy kolejnej instalacji komponentu można umieścić specjalną kostkę bakteriobójczą.

Skraplacz oraz parownik

Systematycznemu czyszczeniu podlega również skraplacz, który narażony jest na kontakt z dużą ilością zanieczyszczeń. Do elementu dostają się pyłki, kurz i różnego rodzaju osady. Dlatego też chłodnicę trzeba spryskiwać specjalnymi substancjami czyszcząco-myjącymi. Przeprowadzając działanie, trzeba używać okularów i jednorazowych rękawic ze względu na zawartość kwasów i zasad. Do czyszczenia parownika stosuje się łagodniejsze produkty.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności