Czy można założyć klimatyzację w pokoju dziecięcym?

blog firmy Climag

Osoby budujące swój nowy dom często planują posiadanie dzieci, lub już je mają. Zakładając klimatyzację w domu zastanawiają się, czy klimatyzator w pokoju dziecka jest dobrym pomysłem. Opinie na ten temat są różne. Klimatyzacja w pokoju dziecięcym to jednak dobry pomysł pod warunkiem, że zaplanuje się ją z głową.

Główne zagrożenie

Rodzice najbardziej obawiają się tego, że maluch będzie się przeziębiał. Jednak tej sytuacji da się uniknąć pamiętając o trzech rzeczach. Po pierwsze, dziecko nie powinno mieć możliwości regulowania temperatury. Wszystkie guziki i przełączniki powinny być po za zasięgiem jego rąk. Po drugie, ustawiając klimatyzację w pokoiku dziecięcym pamiętajmy, by nie przesadzić z chłodzeniem. Temperatura powinna być maksymalnie 6 stopni niższa niż na zewnątrz. W przeciwnym wypadku obniżamy odporność malucha, który z upału wchodzi do bardzo wychłodzonego pokoju i odwrotnie. I po trzecie: nawiew klimatyzacji nie może być ustawiony bezpośrednio na dziecko (nad biurkiem, nad łóżkiem, czy tam, gdzie najczęściej się bawi). Jeśli pokój dziecka jest za mały, by tak ustawić nawiew, lepiej z niego całkiem zrezygnować, gdyż będzie działał na malucha jak zimny wiatr.

Zalety

Jeśli tylko będziemy stosowali się do powyższych zasad, klimatyzator w pokoju dziecka ma same zalety. Przede wszystkim schładza on powietrze, co w upalny dzień może maluchowi uratować zdrowie, lub nawet życie. W lecie szkraby mogą aktywnie bawić się, bez ryzyka zasłabnięcia, a niemowlaki spać w komfortowych warunkach. Niewiele osób wie o tym, że możliwe jest także dogrzewanie klimatyzacją pokoiku dziecięcego. Jeśli więc maluch jest przeziębiony, wystarczy nieco ocieplić jego pokój, bez potrzebny ogrzewania całego domu. Klimatyzator oczyszcza powietrze z pyłków, kurzu, bakterii i pleśni. Jest więc niezastąpiony w pokojach dzieci z alergią lub astmą. Najnowsze klimatyzatory oczyszczają też powietrze ze smogu, co jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka. Do tego wszystkiego klimatyzacja osusza powietrze. To z kolei powoduje, że w pokoju dziecka gorsze warunki do rozmnażania się mają pleśnie, bakterie i grzyby.

© 2022 r. Climag

Polityka prywatności